15.12.2023.

„ТАЧКА СУСРЕТА“ – ПРОМОЦИЈА ПОЕТСКИХ ОСТВАРЕЊА

pesniciweb

Универзитетска библиотека „Никола Тесла“ вас позива књижевни догађај „Тачка сусрета“,  у Свечаној сали библиотеке, у петак, 15. децембра 2023. године, у 18 часова.

Овом приликом биће представљене две збирке поезије: „Како настаје црна“, Марије Костић и „Пси који трче уназад“, Марка Ђорђевића.

О ауторима:

Марија Костић (1985, Београд) је завршила студије филозофије, као и мастер студије Културне политике и менаџмента у култури и уметности.

Пише поезију и кратку прозу и двоструки је добитник награде „Борислав Пекић“. Песме су јој објављиване у часописима, у зборнику „Тајни град” (2021) и на књижевним порталима.

Живи у Скопљу.

Марко Ђорђевић (1987, Крушевац) је завршио основне и мастер студије на Катедри за српску књижевност и језик са компаратистиком.

Научни радови из народне књижевности и етнологије објављивани су му у зборницима и у часопису „Фолклористика“. Један је од уредника зборника „Тајни град“ (Енклава, 2022).

Аутор је романа „Није то ништа“ и песничке збирке „Пси који трче уназад: мртва природа са аутопортретом“.

Живи и ради у Београду.

Разговор води Јована Бајагић, песникиња из Ниша.

Улаз је слободан.

Добро дошли!

22.03.2024.

ДАН СТУДЕНАТА УНИВЕРЗИТЕТА У НИШУ

dan

Поводом Дана студената Универзитета у Нишу, 22. марта, библиотека ће у петак, 22. марта 2024. године, омогућити студентима Нишког универзитета (основних и мастер студија) да се упишу, односно обнове чланарину по сниженој цени.

Радно време библиотеке је од 7:30 до 19:30 сати.

Добро дошли!

23.04.2024.

ВЕЛИКАНИ СРПСКОГ ГРАДИТЕЉСТВА

pozivnica(1)

Грађевински факултет Универзитета у Београду, у сарадњи са Универзитетском библиотеком „Никола Тесла" у Нишу,  организује изложбу „Великани српског градитељства - од Инџинирске школе до данас".

Истоимена изложба приређена је поводом прославе јубилеја 175 година Грађевинског факултета, у марту 2022. године, у Галерији ликовне и музичке уметности САНУ у Београду, као и у Универзитетској галерији у Крагујевцу, септембра 2023. године.

У Галерији Универзитетске библиотеке у Нишу биће представљен део ове поставке: седамнаест инжењера грађевинарства и геодезије, међу којима се налазе академици  и професори који су предавали на Техничком/Грађевинском факултету, у периоду од формирања Инџинирске школе до новијих дана, а чија дела представљају пионирске и визионарске подухвате.

Изложбу ће отворити представници Универзитета у Нишу и декан Грађевинског факултета Универзитета у Београду, проф. др Владан Кузмановић.

Свечано отварање је у уторак, 23. априла 2024. године у 18 часова. Изложба ће бити отворена до 30. маја 2024. године.

Аутор изложбе је Јасмина Његован Поповић, уредник за издавачку делатност Грађевинског факултета.

18.04.2024.

ПРЕДАВАЊЕ „ПРЕГЛЕД СТАЊА ИСТРАЖИВАЊА“

phD

У сусрет оснивању Центра за подршку докторским студијама Универзитета у Нишу, Универзитетска библиотека „Никола Тесла“ организује предавање под називом „Преглед стања истраживања“. Предавач је проф. др Мирослав Трајановић, редовни професор Машинског факултета у Нишу и државни секретар у Министарству науке, технолошког развоја и иновација.

Предавање ће се одржати у Свечаној сали Универзитетске библиотеке у четвртак, 18. априла у 18 сати.

У свом излагању, проф. др Трајановић ће пружити корисне смернинце у погледу онога што се сматра прегледним радом и увода докторске дисертације.

Предавање је пре свега намењено студентима друге године докторских студија, али је отворено и за друге заинтересоване истраживаче.